Svátek dárcovství Giving Tuesday: Sbírka pro Liama na elektrický zvedák

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové se rozhodl v rámci celosvětového svátku dárcovství Giving Tuesday otevřít dobročinnou sbírku, která pomůže rodině Liama z Liberce získat prostředky na potřebný elektrický zvedák.

Svátek dárcovství letos připadá na 3. prosince. Cena za pořízení elektrického zvedacího zařízení činí 88 732 korun. Patronkou sbírky je letošní držitelka Ceny Olgy Havlové Tereza Nagyová, která skrze projekt NEJSEMTABU šíří osvětu o životě se stomií.

Liam pochází z Liberce a je mu 13 let. Do 4 roků byl zcela zdravý chlapec. V lednu 2010 onemocněl lymfatickou leukémií, tedy akutním nádorovým onemocněním krvetvorby. V dubnu 2010 došlo při léčbě ke vdechnutí tablety a k přidušení. Probudil se po týdnu, s handicapem a zcela odkázaný na pomoc svých blízkých. Maminka Kateřina pečuje o Liama a jeho 10letého bratra zcela sama. Kvůli nemoci musela rodina navíc provést úpravy domu, tak aby vyhovoval bezbariérovému využití pro pohyb s vozíkem. Se svými přáteli rodina dokonce založila na pomoc pro Liama iniciativu na Facebooku s názvem Chuť žít a bojovat.

„Kvalita života dětí s postižením je bohužel o penězích. Dnes a denně se potýkám s tím, že pokud chci něco jiného než pojišťovnou schválenou kompenzační pomůcku, tak narazím. Snažím se, aby všechny pomůcky Liamovi zajistily maximální komfort, a protože mám 10letého syna a 70letou matku, chci, aby např. i ovládání bylo snadné. Peníze ze sbírky by pomohly zlepšit kvalitu života mého syna,“ prozrazuje Liamova maminka, jak moc je příspěvek pro rodinu na zařízení potřebný.

„Liamovo onemocnění vyžaduje neustálou péči, zdravotnické pomůcky a pohybová terapie jsou drahé a rodina si vše hradí ze svého rozpočtu. Proto jsme se rozhodli rodinu podpořit,“ říká ředitelka VDV Monika Granja.

„Příběh Liama a jeho maminky mě vzal obrovsky za srdce. Takže okamžitě, když jsem zjistila, že mohu pomoci, tak jsem neváhala. Za mě je chuť žít-chuť bojovat základem úspěchu a já jsem nesmírně ráda, že mohu být Liamkovi v jeho boji alespoň touto cestou napomocná,“ dodává patronka sbírky Tereza Nagyová, letošní laureátka Ceny Olgy Havlové, kterou získala za svou osvětovou činnost o životě se stomií.

Liamova rodina obtížně hledá každou korunu. Chce zabezpečit vše, co Liam potřebuje. Chlapec je krmen speciální sondou přímo do žaludku, potřebuje 24hodinovou péči. I přesto maminka pracuje jako zdravotní sestra v Krajské nemocnici Liberec, díky směnnému provozu je schopná vydělat peníze na provoz domácnosti. Ale ani tak to na všechno, co Liam potřebuje nebo co by mu ještě více zlepšilo kvalitu života, nestačí. V současné době naléhavě potřebuje elektrický zvedák, jelikož jak Liam roste a sílí, stává se péče o něj obtížnější, a přístroj by rodině velmi pomohl.

Přispět je možné skrze portál Darujme.cz.

„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc.“ Olga Havlová
Zelená linka +420 800 111 010 | Telefon: +420 224 216 883 | E-mail: vdv@vdv.cz | Sledujte nás na FACEBOOKu
Podporují nás
Mediální partneři:
Odběr novinek

Zadejte prosím e-mailovou adresu pro zasílání aktuálních informací: