Stipendium z Fondu vzdělání pomáhá Ismailovi financovat školní pomůcky i autoškolu

Málokdo bere život tak optimisticky a nebojácně jako téměř devatenáctiletý Ismail. Mladý student z Albánie přišel do Prahy před dvěma lety a díky svému talentu na jazyky se česky domluvil za pár měsíců. Přiznává ale, že to nebyla hračka, nic jiného mu však nezbylo, do Čech přišel sám, bez rodiny.

Z domoviny Ismail odcestoval kvůli špatné ekonomické situaci, chtěl začít něco nového a lákaly ho nové příležitosti, které srdce Evropy nabízí. Češi jsou mu sympatičtí. „Na Praze mám nejraději lidi. Jsou vstřícní a vzájemně se respektují. Sám jsem spíše klidný a hodný, proto mi přijde, že sem zapadám víc. Nemám zas tak horkou krev jako většina lidí od nás z jihu.“ Má také rád kulturu a líbí se mu, jak je hlavní město České republiky v tomto ohledu rozmanité. 

Ismail bydlí na Praze 4 v Zařízení pro děti - cizince, tam se mu naskytla možnost jít na školu a vybral si obor kuchař - číšník. „Vychovatelé jsou moc milí a hodně mi pomáhají, pomohli mi i s hledáním školy. Obor jsem si ale zvolil sám.“ K volbě ho nejspíš inspirovala svíčková se šesti, tu má Ismail z české kuchyně nejraději. Na práci a vzdělání klade mladý kuchař velký důraz a rád by pokračoval ve studiu managementu na vysoké škole, aby v budoucnu mohl vést restauraci. Zatím si ale příležitostně přivydělává v kuchyni nebo na různých akcích jako číšník. 

Ismaila momentálně čeká autoškola, stipendium zatím využije právě na řidičák. Následně pak na školní potřeby a také na své koníčky, kterých není málo. Mladý kuchař chodí pravidelně cvičit, hraje fotbal a tenis a také rád maluje. „Kreslím většinou podle předlohy, krajinu nebo třeba i město, inspirace je všude kolem.“ 

Najít si kamarády nebylo pro mladého Albánce kvůli jazykové bariéře snadné. Při učení mu podle jeho slov pomohly české knihy a hudba. Mezi jeho oblíbené zpěváky patří Ben Cristovao a také slovenský Majk Spirit. Ze začátku také chodil na doučování, ale po dvou letech mluví naprosto plynně a slova hledá málokdy. Díky píli mladého Albánce se karta obrátila a kamarádů už má spoustu, dokonce pár z nich učí trochu albánsky. 

„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc.“ Olga Havlová
Zelená linka +420 800 111 010 | Telefon: +420 224 216 883 | E-mail: vdv@vdv.cz | Sledujte nás na FACEBOOKu
Podporují nás
Mediální partneři:
Odběr novinek

Zadejte prosím e-mailovou adresu pro zasílání aktuálních informací: