Stipendium z Fondu vzdělání pomohlo studentce Radce

Jazyk básníků Radce učaroval. Pomůže jí přes Brusel až do Provence.

Jestli za pár let plánujete účast na evropském summitu nebo se chystáte na konferenci do Bruselu, nejspíš tam s některou z delegací potkáte i sympatickou blondýnku Radku Sochorovou. Dnes je jí jednadvacet let a cílevědomě míří právě do hlavního města Evropské unie. Studentka lingvistiky a překladatelství na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy bude tlumočit a překládat francouzštinu, jazyk, do kterého se na střední škole naprosto zamilovala.

Na otázku, co ji baví nejvíce, se samozřejmostí odpovídá, že kontrastivní fonetika a gramatika, až pak zmiňuje ostatní aktivity. A není jich málo, francouzské filmy, výroba dekorací ve stylu Provence, hudba a knihy, samozřejmě ve francouzštině. Dále pak klavír, tenis a běh. Těžko si představit, že takto energické dívce lékaři před dvěma lety diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Tato zákeřná nemoc postihuje nervový systém a Radce ubírá sílu nejen na koníčky, ale především na studium. 

Těžká nemoc ale není jediné břímě, které jí život naložil. Když bylo Radce osm let, rodiče se rozvedli a Radka zůstala se starší sestrou u matky, otec se odstěhoval, ale neplatí výživné. Finanční situace se v rodině ještě zhoršila, když kvůli problémům se zády musela Radky maminka do částečného invalidního důchodu. Práce se mamince hledá těžko a v současnosti je nezaměstnaná. Z hlasu mladé studentky ale není cítit sebelítost ani zášť, všechny výdaje si hradí sama. „Mám několik brigád, pracuji jako hosteska, doučuji francouzštinu, češtinu i třeba chemii a pracuji u nás na katedře translatologie.“ Svou milou povahu zdědila po své mamince. „Snažím se mamce vypomáhat, jak jen to jde. Nájem mě ale platit nenechá.“ 

Dívka, která hned první semestr na vysoké škole zakončila jako premiantka ročníku, závidí spolužákům, kteří si mohou zapsat více předmětů. „Musím se šetřit, stres nebo fyzické vypětí zhoršuje můj zdravotní stav a prohlubuje nemoc, kterou trpím. Občas nemám sílu jít na přednášku nebo se bojím, že mě další aktivita moc vyčerpá a nemoc se naplno projeví.“ Zameškané učivo tak dohání, jak může. Škola jí však vychází vstříc a profesoři i spolužáci jí půjčují poznámky a materiály. V tom, jak naloží se stipendiem, má jasno. Použije ho na dopravu, pomůcky do školy nebo internet. Bude tak moci zvolnit s prací a zapíše si o pár přednášek navíc. 

V budoucnosti se Radka vidí, jak ze svého domečku na jihu Francie vyjíždí tlumočit politikům a diplomatům do evropského parlamentu. Když bude potřebovat nabrat síly, bude odpočívat, nasávat atmosféru Francie a také využije svého literárního talentu a bude překládat texty a knihy. Francií se jednoduše hodlá úplně obklopit.  

„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc.“ Olga Havlová
Zelená linka +420 800 111 010 | Telefon: +420 224 216 883 | E-mail: vdv@vdv.cz | Sledujte nás na FACEBOOKu
Podporují nás
Mediální partneři:
Odběr novinek

Zadejte prosím e-mailovou adresu pro zasílání aktuálních informací: