Sourozenci a přátelé jsou pro mě to nejcennější v životě

Fond vzdělání podpořil stipendiem deset nových studentů. Stipendium získala i Natália z dětského domova v Kroměříži.

Z veselé blondýnky na první pohled srší spousta energie. Natália Mikulová je přátelská, optimistická, zdravě sebevědomá mladá žena. Těžko uvěřit, že své rané dětství prožila s těžce psychicky nemocnou maminkou a od devíti let žije v dětském domově.

Do dětského domova v Kroměříži se Natália dostala se svými třemi sourozenci. Nejmladší sestřička byla umístěna do pěstounské péče. Matka se o ně kvůli nemoci nebyla schopná starat. Otce Natálie téměř nezná. Rodiče se záhy rozvedli a táta o děti nejevil valný zájem. „Byla jsem na škole v přírodě, když za mnou přišli nějací lidé a řekli mi, že mě teď odvedou do domova. Nebylo to pro mě ale tak strašné. Po mamce se mi sice stýskalo, ale v děcáku jsem měla hezký pokojíček a hlavně své dvě sestry a brášku,“ vzpomíná Natália.

Od té doby uplynulo jedenáct let. Natália absolvovala gymnázium v Kroměříži a nyní prvním rokem studuje obor marketing na Vysoké škole finanční a správní v Praze. Se svým životem je spokojená. Nestěžuje si, nelituje se a ani necítí žádnou křivdu. Za jejím úspěchem stojí obrovské odhodlání a touha vytvořit si lepší podmínky, než ve kterých vyrůstala. Pro sebe i svou budoucí rodinu.

Jak sama říká, život v dětském domově ji naučil samostatnosti. Ve svých dvaceti letech je téměř soběstačná, Domov jí přispívá pouze na jídlo, drobné kapesné a pár stovek ročně na oblečení. Zbytek financí si Natália shání sama prostřednictvím občasných brigád a také příspěvků z neziskových organizací a nejrůznějších fondů. Měla proto velkou radost, když se dozvěděla o udělení stipendia. „Peníze použiju na dopravu a hlavně jídlo. Tady v Praze je všechno drahé a já toho strašně moc sním,“ směje se Natália.

Je až neuvěřitelné, kolik toho tahle drobná dívka zvládá. Kromě studia si přivydělává na brigádách a zbývá ji čas i na sport a hlavně přátele a sourozence. Bez váhání odpovídá, že největší hodnotou v životě jsou pro ni právě oni. „Jsem ambiciózní člověk. Chci se mít v životě dobře a k tomu momentálně potřebuju vzdělání a taky peníze. Studiu a brigádám věnuji proto většinu svého času. Ale sourozence a přátele nezanedbávám. Sejdu se s nimi, i kdybych měla třeba méně spát,“ popisuje své priority.

Jejím snem je stát se manažerkou nebo si společně se sourozenci založit vlastní podnik. Má totiž ráda, když má věci pod kontrolou a může je řídit. Natália má velký smysl pro zodpovědnost a často se strachuje, aby měla všechny věci zařízené včas a tak, jak mají být. „Pořád v hlavě nosím seznam věcí, které jsou potřeba udělat. Dokáže mě rozhodit, když je něco v nepořádku. Proto mám tak ráda sport. U něj relaxuju. Při běhání zapomenu na všechny starosti a povinnosti,“ říká Natália.

Natália se snad ani na chvíli nezastaví. Neustále na sobě pracuje. Uvědomuje si, že kromě formálního vzdělání je v dnešní době pro získání dobré práce nutná také praxe. Začíná se proto poohlížet po stáži či brigádě ve svém oboru – marketingu.

Fond vzdělání je společný projekt ČSOB a Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové.

Foto: Pavel Vítek

„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc.“ Olga Havlová
Zelená linka +420 800 111 010 | Telefon: +420 224 216 883 | E-mail: vdv@vdv.cz | Sledujte nás na FACEBOOKu
Podporují nás
Mediální partneři:
Odběr novinek

Zadejte prosím e-mailovou adresu pro zasílání aktuálních informací: