Pomohli jsme Vojtíškovi pořídit trojkolo

Děkujeme všem dárcům, kteří přispěli na pomoc Vojtíškovi. Díky darům jsme mohli zakoupit speciální trojkolo pro Vojtíška v celkové hodnotě 65 tisíc korun.

Vojtíšek se narodil v červenci 2005 a hned po narození mu lékaři diagnostikovali vývojovou vadu mozku (mozkovou obrnu). „Lékaři mu nedávali mnoho šancí, nikdo nám nedokázal říct, zda bude chodit, mluvit, reagovat na okolní svět.  Naštěstí se Vojtíšek narodil s velkou chutí do života a s touhou se s nepřízní osudu prát. Od narození s ním cvičíme 4x denně Vojtovu rehabilitaci a snažíme se všemožně ve spolupráci s odborníky stimulovat jeho vývoj,“ říká maminka Vojtíška. Ve 2 letech se posadil a ve 3 letech začal lozit po čtyřech. Intenzivně rehabilituje. Ačkoli lékaři příliš nevěřili, že bude chodit, ve 4 letech začal obcházet kolem nábytku.

Velkou pomocí byl Vojtíškovi pobyt v Adeli v Piešťanech, po něm začal samostatně, i když velmi krkolomně, chodit. Když navštívil rehabilitační centrum podruhé, začal lépe mluvit. Díky tomu může být také integrován do běžné školy s asistentem. „Ze všech sil se nadále snažíme s Vojtou cvičit nejen fyzicky, ale i grafomotoriku, logopedii. I tak je stále velmi mnoho toho, v čem zaostává za ostatními. Ve škole bude mít svůj individuální plán.  Velkou pomocí jsou pro Vojtu i jeho čtyři sourozenci, kteří mu pomáhají, hrají si s ním, čtou mu,“ vypráví maminka Vojty. „Ale hlavní je, že chce Vojta sám. Vojtíšek má v sobě velkou chuť a touhu žít a vše zvládnout, je velmi aktivní a do všeho nového se rád pouští. Každý krůček vpřed prožívá s velkým nadšením. Na rehabilitacích je vzorný a trpělivý pacient. Doufáme, že se bude vyvíjet i nadále a bude mít šanci začlenit se co nejhodnotněji do normálního života. Víme, že dokud se jeho mozek vyvíjí, je šance mu pomoci“.

Vojtovi je nyní 10 let, i přes svoji velmi nestabilní chůzi velmi rád sportuje. Dvakrát týdně chodí plavat a dvakrát týdně chodí do atletické přípravky s asistentem. Velmi rád a často jezdí na svém kole loped, je na něm velmi vytrvalý a rychlý. Účastní se i závodů. Kolo používá i jako kompenzační pomůcku - chůze mu dělá problémy (má problémy s koordinací pohybu a rovnováhou a zvládá jen malé vzdálenosti s dopomocí), na kole se může celkem bezpečně  přemísťovat z místa na místo. Ovšem kolo bylo už mu velmi malé a nestabilní, pro své sportovní aktivity potřeboval trojkolo nové, větší a s převody. Bohužel, nebylo ve finančních možnostech rodiny Vojtovi toto kolo, po kterém tolik touží, koupit. Nové kolo umožní Vojtovi dále sportovat, rehabilitovat a velmi účelně a aktivně se zapojit do běžného života.

"Chtěla bych Vám z celého srdce poděkovat za radost, kterou jste svým darem udělali našemu Vojtíškovi a také za radost a naději, kterou dáváte nám. Díky za víru, že i dnes přes všechny své starosti, bolesti, problémy se ještě umíme zastavit a věnovat zájem a čas třeba obyčejnému malému klukovi. Požehnané vánoční svátky plné radosti a pohody a do Nového roku hodně sil a zdraví,“ vzkazuje maminka Vojtíška.

„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc.“ Olga Havlová
Zelená linka +420 800 111 010 | Telefon: +420 224 216 883 | E-mail: vdv@vdv.cz | Sledujte nás na FACEBOOKu
Podporují nás
Mediální partneři:
Odběr novinek

Zadejte prosím e-mailovou adresu pro zasílání aktuálních informací: