Nová stipendistka Fondu vzdělání Lenka Žouželková

Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové (VDV) již 24 let ve spolupráci s ČSOB poskytuje studentům se sociálním a zdravotním znevýhodněním studijní stipendia. Tuto podporu teď na podzim získalo nově dalších 8 studentů. Mezi nimi i Lenka Žouželková.

Lenka Žouželková vystudovala Střední školu lesnickou v Hranicích na Moravě a poté pokračovala ve studiu krajinářství na Mendelově univerzitě v Brně. V srpnu 2013 měla nehodu, kdy si zlomila obratel, a od té doby je na invalidním vozíku. Intenzivně se věnuje rehabilitaci, stihla dokončit i bakalářské studium v Brně, ale kvůli svému zdravotnímu handicapu se krajinářství nemůže věnovat. Začala proto studovat český jazyk a literaturu na Jihočeské univerzitě. V budoucnu by se ráda viděla  v nakladatelství či novinách, kam chce po dokončení studia směřovat. Lenka má ráda literaturu, cestování a cizí jazyky, pracuje též v neziskové organizaci věnující se lidským právům.
 
Tiskovou zprávu najdete zde.
 
1/ Co pro Vás získání stipendia znamená? Na co peníze využijete?
Co pro mě Vaše stipendium znamená? Možnost pokračovat, a to nejen ve studiu, ale i na své cestě ke spokojenému, plnohodnotnému životu, takovému, jaký bych chtěla v budoucnu žít, protože mi stipendium umožní vystudovat obor, který mám ráda a v němž bych se bez vzdělání uplatnila jen stěží. Peníze pak konkrétně využiji k zaplacení ubytování na kolejích, takže mi díky tomu odpadne alespoň jedna ze starostí.

2/ Co studujete a co byste ráda po VŠ dělala?
Momentálně nastupuji do prvního ročníku bohemistického magisterského studia na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Nejlepší variantou by pro mě byla práce v nakladatelství, ale uvidíme, kam mě budoucnost zavede. I kdyby mi práce v nakladatelství nevyšla, tak bych určitě chtěla zůstat v oboru a dál se zabývat tím, co mám ráda.
 
3/ Co vás baví, jaké máte koníčky?
S oborem mého studia asi nikoho nepřekvapí, že mezi mé hlavní zájmy patří literatura a jazyky (kromě českého i anglický a německý). Dále je to například cestování, plavání, či práce v neziskové organizaci zaměřující se na lidská práva.

4/ Jaký je Váš největší sen, který byste si chtěla splnit?
Můj sen není právě materiální povahy, ale není kvůli tomu méně důležitý. Mám samozřejmě, jako všichni ostatní, práci, kterou bych v budoucnu chtěla dělat, mám místa, na která bych se chtěla podívat, přátele, o které bych nechtěla přijít, cíle, kterých bych chtěla dosáhnout... Ale můj hlavní sen a cíl je žít spokojený, šťastný život, alespoň dle mých představ a měřítek, který mi umožní být spokojená sama se sebou ve všech aspektech, na kterých opravdu záleží.
„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc.“ Olga Havlová
Zelená linka +420 800 111 010 | Telefon: +420 224 216 883 | E-mail: vdv@vdv.cz | Sledujte nás na FACEBOOKu
Podporují nás
Mediální partneři:
Odběr novinek

Zadejte prosím e-mailovou adresu pro zasílání aktuálních informací: