Kariéru umělce si nenaplánujete. Nikdy dopředu nevíte, jestli se vám bude dařit

Fond vzdělání letos podporuje stipendiem 74 studentů. Eva Lukešová je jednou z nových stipendistek a díky stipendiu bude moci pokračovat ve studiu sochařství.

Eva Lukešová už čtvrtým rokem studuje fakultu výtvarných umění na VUT v Brně. Letos ji čekají státnice. Obor, který si vybrala, patří k nejnáročnějším. A také k nejdražším. Studuje sochařství.

Přestože jde o státní školu, náklady na studium nejsou malé. Materiál si totiž studenti platí sami. Barvy, sádra, to vše něco stojí. Eva má ale jasno v tom, co chce v životě dělat. Proto už přesně ví, na co použije stipendium z Fondu vzdělání od Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a ČSOB. Pomohou jí složit praktickou část bakalářské zkoušky, zaplatí z nich mimo jiné materiál na její poslední sochu v téhle fázi studia.

Evini rodiče se rozvedli a maminka se i s bráškou odstěhovala. Od té doby žije v rodinném domku v Nivnici jen se svým tatínkem a hodí se jim každá koruna. „Odmalička mě bavilo něco tvořit a věděla jsem, že to je cesta, kterou chci jít,“ vypráví Eva. Ze základky vedly její kroky rovnou na střední uměleckou školu. Když přišla za rodiči, že tím, co chce v životě dělat, je umění, velkou radost prý neměli, ale nezbylo jim nic jiného, než souhlasit. „Záleží jim na tom, abych dělala, co mám ráda,“ dodává.

Když pak přemýšlela o tom, kam na vysokou, její výběr padl na sochařství. Nejdříve to zkusila v Ostravě. Tam jí ale moc nevyhovoval systém studia. Brněnská VUT byla mnohem lepší volbou. Školu si vybrala také kvůli profesorovi, který ji učí. Byly to jeho názory v oblasti umění, které jí přesvědčily, že jí studium v jeho ateliéru bude vyhovovat a posouvat dál.

Eva to má v hlavě srovnané a ví, že nic není zadarmo. „Při studiu sochařství hodně záleží, jak aktivní jste, jaké si dáte cíle a na kolika projektech se během studia rozhodnete pracovat. Kromě jasně daných úkolů máme možnost pracovat i na vlastních tématech. Čím víc si člověk zkusí, tím víc ho to posune, tím víc se naučí. A tím víc ho to taky stojí, protože materiál si nakupujeme sami,“ popisuje Eva.

Na otázku, jak se na obor, který studuje, dívá tatínek, Eva s úsměvem říká: „Taťka umění moc nerozumí, ale těší ho, že mi to jde a že mě to baví. Je ale rád, že jsem si během školy udělala i pedagogické minimum v rámci programu Celoživotní vzdělávání na VUT. Pro jistotu. Kariéru umělce si nenaplánujete a nikdy dopředu nevíte, jestli se vám v oboru bude dařit nebo ne. A mě navíc učit baví.“ Práci učitelky si ostatně už vyzkoušela. Ve volném čase zadarmo doučuje děti cizinců v diecézi Brno. Bere to jako dobrou zkušenost a praxi.

I když si studiem pedagogiky připravila alternativu, svého snu se vzdát nehodlá. A dost možná to ani nebude třeba. Už proto, že vyhlídky má víc než slibné a o její práci je zájem už teď. Příležitostně si přivydělává zakázkami od známých a lidé si ji čas od času zvou na své večírky, kde na počkání kreslí karikatury přítomných. „Všechno to je ale jen příležitostné,“ dodává Eva skromně.

Více o Fondu vzdělání

„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc.“ Olga Havlová
Zelená linka +420 800 111 010 | Telefon: +420 224 216 883 | E-mail: vdv@vdv.cz | Sledujte nás na FACEBOOKu
Podporují nás
Mediální partneři:
Odběr novinek

Zadejte prosím e-mailovou adresu pro zasílání aktuálních informací: