Jan Herman získal stipendium Fondu vzdělání

Před třemi lety se Janu Hermanovi obrátil život vzhůru nohama. Měl těžkou autohavárii s vážným úrazem. Skončil na vozíku. Jako sportovce a člověka s pevnou vůlí jej to však nezlomilo. Vše se musel učit od začátku. Raduje se z každého nového dne. I nadále se věnuje sportu a chtěl by se stát advokátem.

„Raduji se za každé nové ráno, protože to není samozřejmost. Většina lidí si to v dnešní uspěchané době neuvědomuje…“

Ve tváři třiadvacetiletého studenta práv se zračí odhodlání, ale i pokora. Dobře ví, že jeden moment může změnit celý dosavadní život. „Před necelými třemi roky jsem měl vážnou autonehodu, kdy jsem se vracel domů a nezvládl jsem řízení. Nemyslím si, že se dá s tímto handicapem vyrovnat. Dá se ovšem naučit s ním žít, což je trochu rozdíl,“ otevřeně přiznává nakrátko ostříhaný sympaťák.

Životní trable řeší s rozvahou a z úplně jiné perspektivy. Co dříve považoval za podstatné, dnes přejde s úsměvem. Naučil se kompromisu. Na nevraživost okolí si nestěžuje, spíš na nepochopení a neznalost.

Jeho plány na profesní dráhu advokáta se ani po úrazu nezměnily. „Chtěl bych se stát advokátem a pracovat v právním odvětví. Studium právnické fakulty bylo mým cílem již během studia na gymnáziu. Držím se ho od svých 15 let,“ neochvějně tvrdí Jan.

I když je sport nadále důležitou součástí jeho života, studium je na prvním místě. Udělení stipendia z Fondu vzdělání je pro Honzu zásadní. „Právnické učebnice nepatří mezi nejlevnější (cena se pohybuje od 500 korun výše) a publikovaný obsah se rychle mění, proto je potřeba shánět stále ty nejnovější příkladem za všechny je nový občanský zákoník. Samozřejmě bez stipendia by pro mě zakoupení těchto materiálů bylo obtížnější a v některých případech dokonce nemožné.“

Jan se dříve věnoval plavání a bojovým sportům. Po úrazu objevil florbal na vozíku, jízdu na handbiku, box na vozíku, lyžování na monoski, vodní lyžování. Vzdělání je však – jak opakovaně zdůrazňuje – klíčové.

„Přístup ke vzdělání je pro mě naprosto stěžejní. Vysoká škola by měla být samozřejmostí nejen pro člověka s handicapem. Je ale spousta aspektů, které to ztěžují a ne každý je ochoten s nimi bojovat a podstoupit je. Příkladem za všechny je hodně častá bariérovost středních a vysokých škol. Naštěstí se to zlepšuje, ale je to ještě běh na dlouho trať. Proto jsem se o to začal blíže zajímat a snažím se i sám na zlepšení podmínek v této oblasti pracovat.“

O projektu Fond vzdělání

„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc.“ Olga Havlová
Zelená linka +420 800 111 010 | Telefon: +420 224 216 883 | E-mail: vdv@vdv.cz | Sledujte nás na FACEBOOKu
Podporují nás
Mediální partneři:
Odběr novinek

Zadejte prosím e-mailovou adresu pro zasílání aktuálních informací: