Fond vzdělání pomáhá Milanovi při studiu

„Violoncello miluji,“ vyznává se Milan, jeden z nadaných studentů podporovaných Fondem vzdělání.

Paní Olga Havlová, zakladatelka VDV, si uvědomovala, jak je vzdělání pro budoucnost člověka důležité. Proto jedním z prvních programů, jenž její nadace začala realizovat, byl Fond vzdělání – program, který stipendii podporuje nadané studenty se zdravotním či sociálním znevýhodněním.

Milan je jedním z 88 studentů, které v současné době Fond vzdělání podporuje. Fond, který před 22 lety společně vytvořily VDV a ČSOB, vynaložil na studium dětí a mladých lidí se sociálním či zdravotním znevýhodněním téměř 30 milionů korun.

Fond vzdělání podporuje talentované mladé lidi

Čtyřiadvacetiletý Milan toho v životě již zažil mnoho. Jako půlroční miminko byl umístěn do dětského domova. Ve třech letech se díky šťastnému osudu dostal do pěstounské péče, kde vyrůstal s dalšími třemi sourozenci. „A jsem za to neskutečně vděčný! Tohle je moje rodina a vím, že se k ní mohu kdykoli vracet,“ s velkou láskou popisoval svůj vztah k pěstounům už v žádosti o stipendium.

Milanova cesta za vzděláním nebyla vždy jednoznačná. Vystudoval obor elektrikář silnoproudu a získal tak výuční list. Po celou dobu ho to však táhlo k hudbě a talent Milan opravdu měl. Přihlásil se k talentové zkoušce na Konzervatoři Jana Deyla, kam byl hned napoprvé přijat. „Milana jsme přijali, protože bylo zjevné, že jde o velmi nadaného studenta, který v hudbě dosahuje vynikajících výsledků,“ dodává PaedDr. Markéta Kozinová, jeho třídní učitelka a zástupkyně ředitele této školy.

Stipendia jsou přínosem i motivací

V rámci studia se Milan zaměřil na hru na violoncello. „Tento nástroj miluji, je ale finančně velmi nákladný. Musím ho nechávat pravidelně opravovat, kupovat struny a potahovat smyčce. Vychází to ročně i na více než 10 tisíc korun. Proto jsem Výboru dobré vůle – Nadaci Olgy Havlové za pravidelné stipendium velmi vděčný,“ říká Milan. I tak se však musí snažit přivydělat na různých brigádách. V současné době například učí děti v jednom rodinném centru hře na klavír.

Jeho hudební ambice tím však nekončí. Jdou mnohem dál, i když se skromností. Po úspěšném složení maturitní zkoušky se v současné době připravuje na získání absolutoria a rád by možná pokračoval na AMU. „Nejprve se však zkusím zúčastnit konkurzů do orchestrů a věnovat se pedagogické činnosti, protože mě to velmi baví,“ upřesňuje.

Vidina budoucnosti? Profesionální muzikant a pedagog!

A jak Milan vidí svou budoucnost? „Rád bych jednoho dne hrál profesionálně v orchestru a věnoval se pedagogické činnosti,“ přemýšlí o své budoucnosti. „A taky bych se rád jednou podíval k moři. Je mi jedno kam, ale chtěl bych si zkusit lehnout jen tak na pláž a odpočívat. Tyto prázdniny na to zřejmě nenašetřím, ale život přece nekončí,“ dodává Milan s úsměvem.

Autorka: Zuzana Hanušová

„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc.“ Olga Havlová
Zelená linka +420 800 111 010 | Telefon: +420 224 216 883 | E-mail: vdv@vdv.cz | Sledujte nás na FACEBOOKu
Podporují nás
Mediální partneři:
Odběr novinek

Zadejte prosím e-mailovou adresu pro zasílání aktuálních informací: