Chtěl bych pomáhat lidem, kteří to nemají v životě jednoduché. Dobře vím, jaké to je

Fond vzdělání podpořil stipendiem deset nových studentů. Stipendium získal i Milan Richtr, který studuje navzdory svému těžkému zdravotnímu postižení.

Jako osmiměsíční miminko postihla Milana Richtra mozková mrtvice. Od té doby má půlku těla ochrnutou. Dnes je mu osmnáct a studuje obchodní školu. Chtěl by si najít prácí v sociální sféře a pomáhat lidem, které postihl podobně těžký osud jako jeho.

Jako malé dítě své postižení nevnímal. Těžkou zkouškou pro něj ale byla základní škola, kterou navštěvoval společně se zdravými dětmi. Místo pomoci a pochopení se od spolužáků dočkal posměšků. Milan na toto období vzpomíná nerad. „Na základce jsem měl kvůli mému postižení velké problémy. Spolužáci se mi vyhýbali, nechtěli se mnou mít nic společného,“ říká smutně Milan.

Ulevilo se mu až před tři čtvrtě rokem, když nastoupil na střední školu. Vybral si Střední odbornou školu v Liberci, která je zaměřená na poskytování speciálně pedagogické péče. Milan má rád logické a matematické úlohy, k jeho zálibám patří i řešení hlavolamů nebo luštění sudoku. Není proto divu, že ho škola, kde studuje například ekonomiku nebo účetnictví, baví. Příští rok ho čekají závěrečné zkoušky. Po jejich složení by chtěl ve studiu pokračovat a dodělat si maturitu.

Ve speciální škole je spokojený. Ze začátku pro něj bylo odloučení od maminky těžké, ale díky přátelskému kolektivu si na nové prostředí rychle zvykl. „Mám tady spoustu dobrých kamarádů, na které se můžu spolehnout a také vychovatele, se kterým si dobře rozumím. S ním můžu probrat jakékoliv problémy nebo jiné věci, které se týkají například studia,“ říká Milan.

Stipendium chce použít hlavně na dopravu, internát a školní pomůcky. Milan totiž pochází z malého městečka Rovensko pod Troskami a do Liberce každý týden dojíždí. Peníze navíc se do skromného rodinného rozpočtu budou hodit. Milanovi zatím vše financuje maminka, která se živí uklízením. Tatínek zemřel, když byly Milanovi pouhé tři roky.

Milan se však s nepřízní osudu pere statečně. Navzdory svému postižení si jako koníček vybral jeden z nejnáročnějších sportů – squash. Sportu se věnuje i pasivně. Zajímá ho hlavně fotbal a tenis. Fandí fotbalovému klubu Slovan Liberec a z tenistů nejvíce obdivuje Petru Kvitovou. K jeho zálibám patří také historie, rád si pročítá hlavně knihy o druhé světové válce.

V budoucnu by chtěl Milan pracovat v sociální sféře. Co přesně bude dělat, zatím neví. Napadlo ho i studium psychologie. Říká, že umí lidem naslouchat a porozumět jim, což bezpochyby využije, ať se rozhodne pro kteroukoliv z profesí.

Více o Fondu vzdělání

„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc.“ Olga Havlová
Zelená linka +420 800 111 010 | Telefon: +420 224 216 883 | E-mail: vdv@vdv.cz | Sledujte nás na FACEBOOKu
Podporují nás
Mediální partneři:
Odběr novinek

Zadejte prosím e-mailovou adresu pro zasílání aktuálních informací: