Alexova životní cesta: z děcáku, přes pěstounskou rodinu až do oblak

Fond vzdělání podpořil stipendiem deset nových studentů. Stipendium získal i Alexandr Lukáč z Ostravy.

Šestnáctiletý Alexandr Lukáč už pět let šťastně žije v pěstounské rodině. Do jedenácti let bydlel společně se šesti sourozenci s biologickým otcem. Ten se však kvůli nemoci nebyl schopen o svou početnou rodinu postarat a děti skončily v dětském domově. Alex měl štěstí. Domov opustil už po měsíci. Teď prvním rokem studuje obor cestovní ruch na Střední škole gastronomie, turismu a lázeňství v Ostravě.

Na základní škole jej jako hodně jiných kluků lákaly počítače a zvažoval studium informatiky. Nakonec však u něj zvítězila záliba v cizích jazycích a touha poznávat svět a jiné kultury. Co se týká plánů do budoucna, Alex míří vysoko. A to doslova. Jeho snem je stát se stevardem v letecké přepravě. Se svou přátelskou, společenskou a optimistickou povahou má pro tuto profesi dobré předpoklady.

Jazyky ho bavily už na základce. Nadšení pro angličtinu v něm prohloubily návštěvy příbuzných v Anglii. Alex je praktický člověk a možnost angličtinu pravidelně používat je pro

Něho při studiu jazyka velkou motivací. Učí se také němčinu, se kterou, jak přiznává, poněkud bojuje. „Němčina je ale hodně důležitý jazyk a proto se ho i přes určité potíže snažím co nejlépe naučit. Do budoucna bych rád přidal ještě francouzštinu, protože je dost rozšířená a určitě by se mi v práci hodila,“ říká pragmatický Alex.

Peníze, které získal od Výboru dobré vůle a ČSOB použije na úhradu školného. Jeho škola je totiž soukromá. „Hledali jsme s rodiči i státní, ale v Ostravě jsou s tímto zaměřením jen tři a ty už měly plno,“ vysvětluje Alex. Ve škole je nadmíru spokojený. Oceňuje, že jeho oblíbenou angličtinu vyučuje rodilá mluvčí, a také schopnost školy zajistit svým studentům zajímavé praxe. Momentálně se například Alex těší na to, až bude v rámci praktické výuky obsluhovat sportovce na mistrovství světa v hokeji.

Hodně volného času tráví u počítače. Naučil se i základy programování, ale nejvíce ho baví hraní her a úprava fotografií. Materiálu k editaci má stále dost. Stará se o to jeho mladší brácha, který má zálibu ve focení.

Na otázku, co je pro něj v životě nejdůležitější, odpovídá, že rodinné zázemí. To našel u svých pěstounů, kterým neřekne jinak než máma a táta. Hezký vztah má i se svými nevlastními sourozenci. „Nejraději mám asi sestřičku Simču, protože je nejmladší a hrozně roztomilá,“ usmívá se Alex. Někdy je těžké říct, o které rodině vlastně mluví. Rozdíly mezi vlastními a nevlastními sourozenci totiž Alex nedělá. Pro něj jsou to všichni jednoduše bráchové a ségry.

Fond vzdělání je společný projekt ČSOB a Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové.

„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc.“ Olga Havlová
Zelená linka +420 800 111 010 | Telefon: +420 224 216 883 | E-mail: vdv@vdv.cz | Sledujte nás na FACEBOOKu
Podporují nás
Mediální partneři:
Odběr novinek

Zadejte prosím e-mailovou adresu pro zasílání aktuálních informací: