Studenti našich dvou stipendijních programů Fond vzdělání a Stipendia Nikoly Tesly měli v úterý 17. října vzácnou příležitost potkat se s britským velvyslancem Matthewem (Mattem) Fieldem. Přijetí stipendistů se konalo v Thunovském paláci na Malé Straně v Praze, kde od roku 1919 sídlí diplomatická mise Spojeného království na území České republiky.
Matt Field, který je v úřadu od letošního roku, přivítal stipendisty projevem v češtině. Připomněl hodnoty, na kterých stavěla zakladatelka naší nadace Olga Havlová: „Také pro současnou britskou vládu jsou důležité rovnost ve vzdělávání, inkluze a snaha pomáhat těm, kteří neměli v životě tolik štěstí jako ostatní lidé. Záměrně nepoužívám slovo normální, stejně jako odmítala rozdělovat lidi na normální a nenormální paní Olga Havlová.“
V průběhu podávání anglického čaje mělo všech 23 přítomných stipendistů možnost krátce se panu velvyslanci představit a pohovořit s ním o oboru svého studia. Nevidomý student Karel Leskovec z Konzervatoře a střední školy Jana Deyla využil výzvy pana Fielda zahrát si na piano. S chutí a energií sobě vlastní setkání doprovodil tematickou hudbou z dílny Beatles, Markéty Irglové a Glena Hansarda či z meziválečného repertoáru Jaroslava Ježka.
Matt Field se rozloučil se svou návštěvou stylově. Provedl studenty, zástupce partnerské ČSOB i nadace zahradou britského velvyslanectví, do které se nečekaně vstupuje ze třetího patra Thunovského paláce a odkud se nabízejí jedinečné pohledy na Pražský hrad a Malou Stranu.
Foto © Petr Vrabec