Sedm let od úmrtí Václava Havla

Od smrti prezidenta Václava Havla dnes uplynulo 7 let. Bylo to na Zlatou neděli, kdy na Hrádečku u Trutnova zemřel poslední československý prezident. Bylo mu 75 let.

Narodil se 5. října 1936 Václavu M. Havlovi a jeho ženě Boženě. K této příležitosti sdílíme osobní vzpomínku Jiřiny Auředníkové, příbuzné jeho ženy Olgy Havlové. Prezidentem byl zvolen po sametové revoluci v r. 1989 a znovu se stal hlavou státu, nově už jen České republiky, v lednu 1993. Přispěl ke vstupu ČR do NATO v roce 1999 a prosazoval i přijetí země do Evropské unie. Proslul také jako spisovatel a dramatik a rovněž podporoval svou ženu Olgu při založení Výboru dobré vůle a v jejích dobročinných aktivitách.

„Byl zatracován a obdivován i milován lidmi současně. V té době se lidé zastavili při vánočních nákupech a zapalovali za Václava Havla svíčky doma i ve světě: na Václavském náměstí u sv. Václava, na Národní třídě u pomníku k 17. listopadu 1989, před domem v Praze 6 i na Hrádečku. Jeho odchod zasáhl celý svět. Chodím často na jeho hrob. Když jsem přišla na den památky zesnulých, tak tam plálo velké množství svíček od lidí, kteří ho měli rádi, ale byly tam věnce i od státních činitelů: od zástupců Poslanecké sněmovny, z Polska, Kosova…,“ vzpomíná Jiřina Auředníková. Příbuzná Havlovy manželky Olgy dále připomíná, že prezident Havel vrátil Československu svobodu. „Bude stále žít v srdcích národa, který na něj stále vzpomíná jako na prezidenta a statečného disidenta. Byl přirovnáván k prezidentovi T. G. Masarykovi a myslím si, že právem. Kéž by byl ještě jeden Havel,“ uzavírá paní Auředníková.

„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc.“ Olga Havlová
Zelená linka +420 800 111 010 | Telefon: +420 224 216 883 | E-mail: vdv@vdv.cz | Sledujte nás na FACEBOOKu
Podporují nás
Mediální partneři:
Odběr novinek

Zadejte prosím e-mailovou adresu pro zasílání aktuálních informací: