David z Kroměříže za pomoci kosmických technologií vyvíjí pomůcky pro lidi se zdravotním postižením

Jak spojit vývoj a výrobu elektronických systémů pro kosmické aplikace a konstrukci pomůcek pro lidi se zdravotním postižením? Na to přišel 29letý David z Kroměříže, který trpí svalovou dystrofií.

Nyní testuje nový komunikační přístroj, který by mohl pomoci i dalším lidem s podobnými zdravotními problémy. Přečtěte si jedinečný příběh člověka, který je přes své onemocnění inspirací druhým.

Davidovi lékaři v dětství diagnostikovali svalovou dystrofii. Tato nevyléčitelná nemoc způsobuje postupné odumírání svalové hmoty, které vede k tomu, že tělo pacienta postupně přestává fungovat. U vnitřně silných lidí ale vůle dokáže zázraky, a to je i Davidův případ. Jako každý kluk jeho věku chodil do školy, dobře se učil, neměl rád, když ho okolí litovalo. Od 17 let je na invalidním vozíku a odkázaný na pomoc druhých. Po pěti letech začal mít mladík problém s dýcháním a musel se smířit s tím, že kromě krátkých projížděk bude upoutaný na speciálním lůžku, napojený na dýchací přístroj. Dnes je Davidovi 29 let a lékaři mluví o zázraku.

„I když je Davidovo tělo slabé, stále má v očích šibalské ohníčky, brilantně mu funguje mozek a po boku mu neustále stojí jeho „anděl strážný“ – maminka Dáša. Je tak dokonalá, jak to může dokázat jen bezpodmínečně milující máma. K tomu všemu mu navíc zůstala i jeho nezlomná vůle a chuť porvat se s osudem, protože nikdo nezná potřeby a pocity člověka žijícího s vážným postižením lépe než on sám,“ říká přítel rodiny Zdeněk Dvořák.

David se rozhodl i přes svou nemoc pomoci druhým lidem, kteří bojují s podobně krutým zdravotním postižením a zlepšit tak jejich kvalitu života. Spojil se tedy s lidmi z vývoje a výroby elektronických systémů pro kosmické aplikace a navrhl, že se společně pokusí využít tyto technologie a znalosti ke konstrukci pomůcek pro lidi se zdravotním postižením.

Po mimořádném úsilí celého týmu, ve kterém David působí jako technický konzultant a testovací inženýr, se podařilo vyvinout první skvěle fungující přístroj (1). Ten umožňuje Davidovi – a do budoucna i  dalším lidem se stejnými zdravotními potížemi - být přes internet ve spojení se světem a přáteli, a nezůstat tak sám trvale upoutaný na lůžko a životně důležité přístroje. „David nyní může procházet různá světová fóra, studovat neomezené informační zdroje a komunikovat s přáteli. Komunikuje s rodinami podobně zdravotně postižených, kterým svým příkladem dodává naději a sílu, ptá se na jejich potřeby a snaží se maximálně využít svůj skvělý inteligenční potenciál k jejich naplnění či alespoň povzbuzení,“ uvádí Zdeněk Dvořák.

Málokdo nezná vědce světového formátu Stephena Hawkinga, který i přes svou nemoc dokázal věci, o kterých se naprosté většině zdravých lidí nemůže ani zdát. David i Stepen Hawking jsou si v něčem podobní. Oba jsou hrdinové, kteří i přes svou krutou životní cestu nemyslí či nemysleli jen na sebe, ale jsou nadějí a inspirací ostatním lidem.

Poznámky:
(1) Toto zařízení je nyní v procesu podání českého patentu.

Ćlánek vznikl za přispění Zdeňka Dvořáka, známého rodiny Kalčíkových.

„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc.“ Olga Havlová
Zelená linka +420 800 111 010 | Telefon: +420 224 216 883 | E-mail: vdv@vdv.cz | Sledujte nás na FACEBOOKu
Podporují nás
Mediální partneři:
Odběr novinek

Zadejte prosím e-mailovou adresu pro zasílání aktuálních informací: