85. narozeniny Dany Němcové

Vychovala 7 dětí, jako jedna z prvních podepsala Chartu 77, pomáhala založit Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), zakládala v 90. letech Poradnu pro uprchlíky, kteří utíkali před válkou v Jugoslávii. 14. ledna slaví své 85. narozeniny.

V bytě manželů Němcových v Ječné ulici v Praze, který fungoval jako jakési centrum pražského undergroundu a kontaktní místo pro lidi z venkova, se lidé scházeli, vyjadřovali a chovali jako v normální demokratické společnosti. Získávali tam informace o přátelích, koncertech, později o dění v disentu.

„Vidím, že to začíná opět znovu od člověka k člověku. Někdo nadchne skupinu, skupina další lidi a tak dál. Musíme rozvíjet a předávat to nejlepší, co je v nás, a doufat, že optimismus převáží nad sklíčeností,“ řekla Dana Němcová v rozhovoru pro E15 v roce 2014 a toto přesvědčení zůstává platné i dnes.

Dana Němcová pochází z Mostu, otec byl učitel, matka v domácnosti. Vystudovala chomutovské gymnázium a po pracovní praxi učitelky v Jirkově studovala psychologii na Filosoficko-historické fakultě Karlovy univerzity v Praze. Studium dokončila už jako maminka dvou dětí v roce 1958. Pracovala na foniatrické klinice a částečně na katedře psychologie na univerzitě. Po srpnové okupaci zvažovala rodina emigraci, byli sledováni StB. Z Rakouska se ale vrátili a v této době začala setkání disidentů v bytě v Ječné. 

V Letech 1974–75 působila Dana Němcová jako psycholožka v psychologické poradně pro VŠ studenty, pak v internátní škole pro děti se zbytky sluchu, ale o práci přišla kvůli podpoře hudebníků v procesu s Plastic People of The Universe.  V lednu 1977 podepsala Chartu, spoluzaložila zmíněný VONS, který podával zprávy o nespravedlivě pronásledovaných státní mocí do zahraničí. Postupně oba manželé přišli o práci. Dana Němcová pracovala krátce jako uklízečka nebo čistička v DP hl. m. Prahy-Metro. V r. 1979 strávila půl roku ve vazbě na Ruzyni a odsoudili ji na dva roky za podvracení republiky. Tlak StB nakonec vedl k rozvratu rodiny a emigraci manžela do Rakouska. Další zatčení přišlo ještě v roce 1989 kvůli kladení květin na výročí sebeupálení Jana Palacha. 

Po sametové revoluci v r. 1990 dostala Dana Němcová cenu mezinárodního mírového hnutí Pax Christi, dva roky byla poslankyní federálního parlamentu. Pak z politiky odešla a stála v čele správní rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Její členkou je dodnes. Za svou činnost (kromě jiného i pro Poradnu pro uprchlíky, kteří ji říkali „bosenská máma“) získala řadu ocenění: titul Žena Evropy, Medaili za zásluhy I. stupně, rakouskou Středoevropskou cenu, Cenu Arnošta Lustiga, Cenu Paměti národa a mnohé další. 

Přejeme Daně Němcové k jejím pětaosmdesátinám hodně zdraví a štěstí!

„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc.“ Olga Havlová
Zelená linka +420 800 111 010 | Telefon: +420 224 216 883 | E-mail: vdv@vdv.cz | Sledujte nás na FACEBOOKu
Podporují nás
Mediální partneři:
Odběr novinek

Zadejte prosím e-mailovou adresu pro zasílání aktuálních informací: