84 let od narození prezidenta Václava Havla

5. října 1936 se narodil Václavu M. Havlovi a jeho ženě Boženě Václav Havel, pozdější prezident Československa a pak i České republiky. K nedožitým 84. narozeninám Václava Havla sdílíme vzpomínku Jiřiny Auředníkové, příbuzné jeho ženy a zakladatelky naší organizace Olgy Havlové.

Prezidentem byl Václav Havel zvolen po sametové revoluci v r. 1989 a znovu pak v lednu 1993. „Byl to prezident se srdcem na dlani a  s velkou odvahou se postavit moci. Celý svět na něj vzpomíná vždy s láskou na to, co vše udělal pro náš stát. Byl to muž, kterého si vážil celý svět. Dokázal vždy promlouvat k lidu otevřeně a bez rozdílu. Svět si ho pamatuje jako dramatika, bojovníka za práva, i když byl odsouzen, nesl to statečně. Byl to muž, který vrátil Čechům a Slovákům svobodu. Sice byl panský synek, jak ho lidé stále vidí, ale byl to také dramatik, disident a čestný člověk, který nalil každému čistého vína a říkal vše hlasitě, co si myslí. V tomto byl nezaměnitelný a nehrál falešnou hru. Neuměl to prostě a neuměl říkat ne. Vrátil Česko mezi demokratické země a otevřel národu dveře do celého světa,“ vzpomíná na Václava Havla paní Jiřina Auředníková, příbuzná Olgy Havlové.                    

Václav Havel zemřel 18. prosince 2011 na své chalupě na Hrádečku. Jeho odkaz a také odkaz Olgy Havlové ale žijí nadále.

Foto © Zdeněk Chrapek

„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc.“ Olga Havlová
Zelená linka +420 800 111 010 | Telefon: +420 224 216 883 | E-mail: vdv@vdv.cz | Sledujte nás na FACEBOOKu
Podporují nás
Mediální partneři:
Odběr novinek

Zadejte prosím e-mailovou adresu pro zasílání aktuálních informací: