21. března je Světový den Downova syndromu

Dopis Jiřího Šedého, nositele Ceny Olgy Havlové 2002: "Ctím ocenění, kterého se mi v roce 2002 dostalo. Vím také, že nemohu přestávat se svojí činností, která se stala součástí mého žití. Abych podle svým sil pomáhal všude tam, kde je třeba, spolu se svojí moudrou maminkou přednášíme o lidech s mentálním postižením, o různých možnostech jejich rozvoje, o lidské důstojnosti, děti i dospělé učíme malovat mojí originální výtvarnou technikou a podobně.

Takto pracujeme už léta, ale řekl jsem si, že vám o tom také napíši. Zítra třeba jedeme do malé základní školy v Tisé, kde budeme přednášet na téma Integrace a inkluze mentálně postižených. Přednáška bude pro učitele této školy. Chceme jim pomoci nalézt ten správný a smysluplný vztah k dětem s mentálním postižením, aby se mohly vzdělávat a rozvíjet podle svých schopností a možností.

Tak se snažím plně naplňovat myšlenku paní Olgy Havlové. Pomáhat, i když jsem postižený. Ukázat lidem, ž e nejsem na světě zbytečný. Nyní dokončuji svoji již 11 knihu s názvem Nezabít v nás Mozarta. Je to kniha úvahových povídek o talentu a nadání lidí, kteří byli obdarováni jinou diagnózou než je běžná norma. Píši vám to proto, abych vám poděkoval za vaši činnost, která je smysluplná a plná lásky, přátelství, něhy a empatie.

Děkuji vám z celého srdce".

16.3.2017

Jiří Šedý, spisovatel, nositel Ceny Olgy Havlové 2002

„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc.“ Olga Havlová
Zelená linka +420 800 111 010 | Telefon: +420 224 216 883 | E-mail: vdv@vdv.cz | Sledujte nás na FACEBOOKu
Podporují nás
Mediální partneři:
Odběr novinek

Zadejte prosím e-mailovou adresu pro zasílání aktuálních informací: