Společné vzdělávání je přirozená věc

„Nechceme žít na okraji lidské společnosti, ale společně se svými kamarády a s pocitem, že nejsme zbyteční,“ říká Jiří Šedý, mladý muž mnoha talentů, který se narodil s Downovým syndromem. Nedávno pokřtil již svou desátou knihu a kromě psaní se také intenzivně věnuje výtvarnému umění.

Spolu se svou matkou Vlastou Šedou přednáší o lidech s Downovým syndromem a o alternativních výtvarných technikách. Společně pořádají také řadu výtvarných seminářů, na kterých učí děti i dospělé se zdravotním postižením i bez něj malovat svou unikátní technikou. Na festivalu MENTAL POWER FILM FESTIVAL získal v roce 2008 hlavní cenu za nejlepší mužskou roli ve filmu "Přesně tak" a na Speciálních olympiádách vyhrál několik medailí v kategorii plavání.

V neposlední řadě je také držitelem prestižní Ceny Olgy Havlové, jejímž cílem je upozorňovat na život lidí se zdravotním postižením, kteří se vyrovnali se svým handicapem a pomáhají druhým. Jiřímu Šedému ji v roce 2002 předal osobně pan prezident Václav Havel. „Plně se stavím za společné vzdělávání,“ říká tento výjimečný mladý muž, jehož upřímný názor vám zde zprostředkováváme.

Celý článek najdete na stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy

„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc.“ Olga Havlová
Zelená linka +420 800 111 010 | Telefon: +420 224 216 883 | E-mail: vdv@vdv.cz | Sledujte nás na FACEBOOKu
Podporují nás
Mediální partneři:
Odběr novinek

Zadejte prosím e-mailovou adresu pro zasílání aktuálních informací: