Sedm tisíc dětí žije na ubytovnách, bezdomovcem se může stát půl miliónu Čechů

Po schválení zákona o sociálním bydlení volají lidé i města. Hlasitě například Brno. A to v situaci, kdy žije 70 tisíc lidí bez střechy nad hlavou a 117 tisíc je ohroženo ztrátou bydlení. Za pět let by mohlo být ohroženo bezdomovectvím až půl miliónu Čechů.

„Počty lidí na ulici a těch, kteří žijí na ubytovnách nebo v azylových domech, v posledních pěti letech trojnásobně narostly. Nyní se navíc rodí problém u bytového fondu OKD, který koupila zahraniční firma pověstná po celé Evropě zvedáním nájmů, takže se dá očekávat ještě další zhoršení situace. Řešením je zákon o sociálním bydlení,“ říká Vít Lesák, ředitel Platformy pro sociální bydlení (PpSB), která už tři roky bojuje za tento zákon.

Alarmující problémy jsou dva – děti na ubytovnách a v azylových domech a senioři, kteří bez rychlé reakce vlády začnou podle neziskových organizací plnit chodníky s nataženou dlaní.

„Podle loňského průzkumu ministerstva práce a sociálních věcí je ztrátou bydlení ohroženo 117 tisíc lidí, z toho 8,5 tisíce dětí. Vyrůstají na ubytovnách, stěhují se z jednoho azylového domova do druhého. Nevyrůstají v rodinné buňce, ale s ostatními ubytovanými a jejich problémy, stydí se to říct ve škole. Získají tak deprivaci na celý život,“ upozorňuje Milena Černá, předsedkyně Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.

Celý článek najdete na Novinky.cz

„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc.“ Olga Havlová
Zelená linka +420 800 111 010 | Telefon: +420 224 216 883 | E-mail: vdv@vdv.cz | Sledujte nás na FACEBOOKu
Podporují nás
Mediální partneři:
Odběr novinek

Zadejte prosím e-mailovou adresu pro zasílání aktuálních informací: