Olga Havlová: První dáma v džínách a s cigaretou

Česká republika žije v posledních týdnech a dnech volbou prezidenta. My se na českou politiku podíváme z té příjemnější stránky. Zavzpomínejte s námi na oficiálně první dámu svobodné České republiky Olgu Havlovou!

Olga se narodila v roce 1933 v Praze na Žižkově v dělnické rodině jako Šplíchalová. Její dětství bylo tvrdé a drsné, musela doma hodně pomáhat...

...

Když přišel rok 1989 a kandidatura Václava Havla na post prezidenta, měnila se i role Olgy. Byla chytrá, takže věděla, že tahle změna silně ovlivní jejich nezávislost. Jeho zvolení nesla s rozporuplnými pocity, s jeho kandidaturou nejprve nesouhlasila, pak ji podpořila.

Její klidný a svým způsobem svobodný život najednou skončil. Svého muže podporovala, udržovala si ale určitý odstup, aby ji politika nepohltila. I nadále se snažila, aby byl její soukromý život oddělen od toho pracovního. Zasloužila se o rekonstrukci Pražského hradu, sály vybavila znova historickým nábytkem a obrazy, vznikal i nový hradní protokol. Olga se stala aktivní poradkyní a projevila se jako výborná organizátorka. Založila také Výbor dobré vůle.

...

Celý článek najdete na www.dama.cz

„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc.“ Olga Havlová
Zelená linka +420 800 111 010 | Telefon: +420 224 216 883 | E-mail: vdv@vdv.cz | Sledujte nás na FACEBOOKu
Podporují nás
Mediální partneři:
Odběr novinek

Zadejte prosím e-mailovou adresu pro zasílání aktuálních informací: