Ne že by situace nebyla ostrá – to tedy je

S jednou z nejdůležitějších postav disentu jsme mluvili tradičně v „otevřeném“ bytě v pražské Ječné ulici, v němž se v letech 1969–1989 scházeli katoličtí intelektuálové i máničky z undergroundu.

Matka sedmi dětí strávila kvůli založení Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných(VONS) půl roku ve vazbě, od delšího žaláře ji uchránily jen mezinárodní protesty. Od roku 1992 se věnuje zejména uprchlíkům. „Základní strach v nás samozřejmě je, to je pochopitelné, ale populismus se na něm živí.“

* LN Neřídíte kancelář Výboru dobré vůle (nadace Olgy Havlové), ale jste předsedkyní správní rady a jste v kontaktu s „bídou“ a s lidmi, co jsou různě odsunutí na okraj. Mohla byste zkusit zhodnotit uplynulých dvacet šest let v sociální oblasti? Zvládli jsme to, nebo z nás divoký kapitalismus udělal asociální sobce?

Myslím, že nesmíme být maximalisté. Jsme v situaci, která se vyvíjí, a v sociální oblasti došlo k obrovskému posunu. Děti budou méně v domovech za plotem, ale více v rodinách, stát dává peníze lidem, kteří se starají o své blízké doma (a nedají je do LDN), dokonce se zdá, že budeme moci i umírat doma, protože pojišťovny zvažují, že budou proplácet zdravotnické úkony i u pacientů doma, nejen ve špitálech. To jsou veliké kroky. V mnohém záleží na postoji „těch nahoře“, jestli vytvoří podmínky k tomu, aby občanský sektor mohl fungovat. Protože zespoda je mnohem lépe vidět na problémy. A zejména tím, že občané něco dělají, tak časem přivedou stát ke změně postoje a přístupu. Krok za krokem mění „svět“, když ukazují účinnější a často i levnější řešení.

* LN Tady se nabízí výrok Olgy Havlové z devadesátého roku, že stát nemůže podat každému ruku…

... takže mu ji musíme podat my. Myslím, že v tomto ohledu dělají nevládky a neziskovky obrovský kus práce. Na druhou stranu: papírování je opravdu strašně moc a dotace nejisté.

 

Celý rozhovor s Danou Němcovou je zveřejněný v Lidových novinách, 14.11.2015

 

„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc.“ Olga Havlová
Zelená linka +420 800 111 010 | Telefon: +420 224 216 883 | E-mail: vdv@vdv.cz | Sledujte nás na FACEBOOKu
Podporují nás
Mediální partneři:
Odběr novinek

Zadejte prosím e-mailovou adresu pro zasílání aktuálních informací: