Napůl v nebi a s oceněním

"Když se Péťa v roce 1981 narodil, řekla nám paní doktorka: Tohle dítě bude akorát jíst a vylučovat,” vzpomínají rodiče Petra Pašníka. Přesto je dnes Petr úspěšným mladým mužem, který vystudoval Evangelickou akademii – VOŠ sociální práce.

Splnil si i sen, když se stal lektorem hlasových technologií v neziskové společnosti Polovina nebe. A za svou práci v sociální sféře byl letos dokonce nominován na cenu Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové.

Úvazek na celý život

“Na začátku jsme dostali několik špatných rad. První: Dejte Péťu do ústavu. Druhou nám dal jeden pan doktor, který to jistě myslel dobře, ale svá slova nedomyslel. Říkal: Věnujte se dítěti, na vše se vykašlete, protože to ještě stihnete, vše přečtete a všechny oblíbené filmy uvidíte. My se tedy na vše vykašlali, maximálně se snažili a jezdili s Péťou na cvičení, rehabilitace, do lázní. Úplně jsme se tomu oddali, ale ono je potřeba část povinností čas od času na někoho přesunout, navyknout si na odlehčovací službu, kdy vás někdo vystřídá, abyste si odpočinuli a načerpali síly. Tohle je totiž úvazek na celý život! My jsme s tím srozuměni, ale když vidím některé mámy v podobné situaci v televizi, jak říkají: To dítě mi strašně dalo, nejradši bych je praštila. Péťa nás naučil velké ohleduplnosti a trpělivosti, ale jde i o to, nechat si část života pro sebe,” líčí Pašníková specifičnost rodinné situace.

Celý článek

Zdroj: Lukáš Hudec, spolupracovník redakce Mladá fronta DNES

Foto © Zdeněk Chrapek: Petr Pašník přebírá poděkování Výboru dobré vůle za vynikající realizaci projektu, 25.5.2015

„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc.“ Olga Havlová
Zelená linka +420 800 111 010 | Telefon: +420 224 216 883 | E-mail: vdv@vdv.cz | Sledujte nás na FACEBOOKu
Podporují nás
Mediální partneři:
Odběr novinek

Zadejte prosím e-mailovou adresu pro zasílání aktuálních informací: