Lidé se slova hospic bojí. O konci života nechtějí mluvit

Telč – Matka Marie Gregorové z Telče před lety těžce onemocněla. „Byla jsem sama a neměla žádné zkušenosti, přesto jsem si maminku chtěla nechat doma,“ popsala začátky matčiny nemoci dcera.

Telč – Matka Marie Gregorové z Telče před lety těžce onemocněla. „Byla jsem sama a neměla žádné zkušenosti, přesto jsem si maminku chtěla nechat doma,“ popsala začátky matčiny nemoci dcera.

Postupně se začala zajímat o hospicovou péči a zjistila, že v podobné situaci jako ona je celá řada lidí. „Potřebovala jsem radu, a tak jsem se rozhodla založit poradnu,“ říká Marie Gregorová. „Doprovodit umírající maminku na její cestě, to byla největší zkouška mého života,“ dojatě vzpomíná na těžké chvíle.

Za deset let k její poradně přibyla odlehčovací služba, domácí hospicová péče, odborné sociální poradenství a půjčovna zdravotních pomůcek. To vše funguje pod názvem Sdílení, jež sídlí v přízemí polikliniky v Telči. „Jsme tu pro rodiny, které se starají o někoho blízkého, který už to sám nedokáže,“ přibližuje poslání společnosti ředitelka Michaela Čeřovská.

V prostorách Sdílení mají svou místnost také zdravotní sestry. „Máme zde vybavenou skříň s léky, kterou jsme pořídili díky Výboru dobré vůle – nadaci Olgy Havlové. Každá sestra má také svou výjezdní tašku,“ ukazuje Čeřovská na malou lékárnu schovanou ve skříni.

Zdravotní sestry musí mít registraci k práci bez odborného dohledu. „Zároveň se také snažíme reagovat na potřeby pacientů, sestry si neustále doplňují vzdělání a jezdí na různé odborné kurzy,“ informuje ředitelka.

Jedna ze zdravotnic nedávno absolvovala velmi náročný kurz na cévkování mužů. „Ano, mám to úspěšně za sebou,“ chlubí se s úsměvem zdravotní sestra Martina Drexlerová.

Sdílení stále hledá další dobrovolníky. „Nemusí splňovat určitá pravidla, stačí, když budou plnoletí a uvidíme, že chtějí pomáhat a jsou motivovaní,“ podotýká Čeřovská.

Službu domácího hospicu nehradí zdravotní pojišťovna, na jeho služby se tak snaží pracovníci Sdílení sehnat peníze od dárců. „Odlehčovací službu a poradnu zčásti financuje kraj, od pacientů vybíráme jen symbolické platby. Minulý rok jsme měli 44 klientů na deset pečovatelek,“ dodává Čeřovská. I z tohoto důvodu Sdílení pořádá jarmarky, běhy a další akce. Výtěžek z nich putuje na platy lékařů, sester a na nákup vybavení. „Dobrovolníci prodávají na jarmarcích nebo chodí navštěvovat seniory do domova,“ popisuje ředitelka...

Celý článek najdete v Havlíčkobrodském deníku, 4.7.2017 

Autorka: Marie Majdičová

„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc.“ Olga Havlová
Zelená linka +420 800 111 010 | Telefon: +420 224 216 883 | E-mail: vdv@vdv.cz | Sledujte nás na FACEBOOKu
Podporují nás
Mediální partneři:
Odběr novinek

Zadejte prosím e-mailovou adresu pro zasílání aktuálních informací: