Letošní Cenu Olgy Havlové získala spoluzakladatelka projektu Burn Fighters na podporu lidí s popáleninami Martina Půtová. Ocenění od Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové (VDV) dostávají lidé s postižením, kteří se i přes svůj handicap věnují práci pro ostatní.
ČTK o letošním udílení informovala Jana Taušová z VDV. Slavnostní ceremoniál se konal v rezidenci pražského primátora.
Výbor dobré vůle v roce 1990 založila první manželka bývalého prezidenta Václava Havla Olga, která zemřela v roce 1996 po těžké nemoci. Organizace pomáhá lidem s handicapem a znevýhodněním, aby se mohli začlenit do běžného života. Přispět k tomu má i cena, která se poprvé udílela v roce 1995. Podle pravidel mohou kandidáta či kandidátku navrhovat jednotlivci i organizace. Z nominovaných vybírá porota.
Martina Půtová měla v listopadu 2013 jako pětadvacetiletá úraz. Utrpěla při něm popáleniny třetího stupně na 30 procentech těla. Chemikálie zasáhla obličej, ruce, nohy i jícen a žaludek. Mladá žena přišla o zrak. První dva týdny bojovala o život, v nemocnici strávila skoro půl roku. Podstoupila řadu operací a transplantací. Následovala rehabilitace. Zkoušela s rodinou pak hledat informace a rady o léčbě jizev, téměř žádné ale nenašla. Scházel také někdo, s kým by mohla svůj prožitek sdílet.
„Protože jsem si tím vším prošla na vlastní kůži a vím, jak moc těžké to s popáleninami bylo a někdy pořád ještě je, rozhodla jsem se o vlastní zkušenosti podělit. Případně tím někomu dalšímu ulehčit situaci, pomoct s hledáním,“ uvedla Půtová na webu projektu Burn Fighters. Založila ho v roce 2018 se Simonou Riedlovou pro popálené a jejich blízké. Na webu jsou třeba příběhy zakladatelek či rozhovory s odborníky. Konají se srazy pacientů. Nyní je v týmu šest žen. Aktivní jsou i na sociálních sítích, kde se snaží přiblížit život s popáleninami. Zaměřují se i na osvětu ve školách.
Celý článek si můžete přečíst zde.