ČRo: Fond podpory bydlení pomohl již více než sto rodinám

Pomoct lidem ve finanční tísni tak, aby neskončili na ulici. O to se snaží Fond podpory bydlení - na jaře 2020 ho založil Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové ve spolupráci s magistrátem Hlavního města Prahy. Za rok a půl fond pomohl více než stovce rodin.

„Bydlela jsem na ubytovně nad Slávií na Praze 10. Neměla jsem nárok na hmotnou nouzi. Měla jsem nárok jenom na příspěvek na bydlení. Tak jsem nemohla zažádat na nábytek. Byla jsem v nábytkové bance, tam jsem dostala rošty postele a stůl. Ale nebyly tam židle a matrace. Z hygienických důvodů,“ vysvětlila pro Radiožurnál paní Monika, která má dvě malé děti - osmiletého Vojtu a tříletou Terezku.

Jejímu partnerovi je 62. Do důchodu mu zbývají jen dva roky a těžko tak shání stálou práci. Když se rodina dostala do složité finanční situace, obrátila se Monika na Nadaci Olgy Havlové.

„Dali jsme tam žádost, popsali jsme moji životní situaci, za 10 dní nám přišlo vyjádření, že nám to schválili, že si máme oběhnout krámy, vzít si to na fakturu, aby nám to všechno napsali. A ta Nadace tam poslala penízky a bylo. Teď už žiju jako člověk,“ popsala.

„Někde to jsou opravdu i docela drobné příspěvky, které ale významně rodinám pomůžou. Například v situaci, když jsou už nastěhované do nájemního bytu - například magistrátního - ale je to holobyt, není tam žádný nábytek a děti by musely spát na podlaze. Takže i na toto umíme přispět,“ řekla ředitelka Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové Monika Granja.

Celou reportáž si můžete poslechnout a přečíst zde.

„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc.“ Olga Havlová
Zelená linka +420 800 111 010 | Telefon: +420 224 216 883 | E-mail: vdv@vdv.cz | Sledujte nás na FACEBOOKu
Podporují nás
Mediální partneři:
Odběr novinek

Zadejte prosím e-mailovou adresu pro zasílání aktuálních informací: