Aktuálně.cz: Setkala se s Dianou a její jméno nese pražská ulice

Manželku prvního českého prezidenta Olgu Havlovou si přátelé pamatují jako přísnou a odvážnou ženu, připravenou kdykoli pomoci. Rodačka ze Žižkova, o pár let starší než Václav Havel, byla manželovi oporou v těžkých dobách.

Po listopadu 1989 se zaměřila na charitativní práci a získala si širokou oblibu. Zemřela 27. ledna 1996 ve věku 62 let, lidé na ni ale nezapomněli. Podívejte se na fotoreportáž, která připomíná zakladatelku Výboru dobré vůle- Nadace Olgy Havlové.

Fotoreportáž si můžete prohlédnout zde.

Osobnost Havlovy první ženy ovlivnilo prostředí pražského Žižkova, kde se 11. července 1933 jako Olga Šplíchalová narodila. "Vyrůstala jsem hlavně na ulici, byla jsem divoká a neposlušná," vzpomínala později Havlová.

Václava Havla jí představili v kavárně Slavia v roce 1953 a společná vášeň pro divadlo je zavedla i do Divadla Na zábradlí, kde byl Václav zprvu kulisákem a později dramaturgem a Olga uvaděčkou. "Nejenže si rozumíme v pohledu na život, ale byl to i zájem o literaturu, divadlo a výtvarné umění," řekla později o svém vztahu s budoucím prezidentem.

Po okupaci v srpnu 1968 a během normalizace mu stála věrně po boku, oba byli vystaveni represím, které v roce 1979 vyústily v Havlovo uvěznění. Sama v té době často pobývala na chalupě na Hrádečku, místě, kde spolu Havlovi prožili hodně času a které se za normalizace stávalo společenskou a kulturní křižovatkou.

V roli první dámy se soustředila na činnost ve Výboru dobré vůle (VDV), založeném v roce 1990 a nesoucím dnes i její jméno.

"Byla jakousi mravní jistotou, dovedla naprosto přesně vycítit, kdo moc žvaní anebo kdo se vytahuje, kdo je příliš pyšnej anebo příliš skromnej. Takové to elementární lidské cítění měla, a také proto se těšila takovému respektu," řekl o ní Václav Havel v televizním dokumentu Paní Olga.

„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc.“ Olga Havlová
Zelená linka +420 800 111 010 | Telefon: +420 224 216 883 | E-mail: vdv@vdv.cz | Sledujte nás na FACEBOOKu
Podporují nás
Mediální partneři:
Odběr novinek

Zadejte prosím e-mailovou adresu pro zasílání aktuálních informací: