Monika Granja: Aktivní občanství je jednou z pojistek demokracie

Nadace Olgy Havlové je spolu s Nadací OSF a Skautským institutem součástí konsorcia spravujícího program Active Citizens Fund. Díky programu mohla rozšířit oblast podpory tak, aby měla co nejširší dopad a docházelo k celospolečenským změnám, které pomohou znevýhodněným občanům v lepším začlenění do společnosti.

Posláním Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové je pomáhat lidem, kteří se pro svůj nepříznivý zdravotní a sociální stav těžko začleňují do společnosti a nemohou se bez pomoci druhých sami o sebe postarat. O odvaze, aktivním občanství i překonávání bariér jsme hovořili s ředitelkou Výboru dobré vůle, Monikou Granja.

Heslo programu Active Citizens Fund zní „S odvahou“. K čemu je podle vás v dnešní společnosti zapotřebí odvaha?
Odvaha neznamená, že neznáme strach, ale že jsme ochotní ho překonat. Myslím si, že odvahu potřebujeme nejenom k velkým činům, ale velice často i k malým krokům v našem běžném životě, např. nalézt v sobě odvahu někomu nabídnout pomoc, položit otázku, nenechat se odradit odmítnutím či být otevřený ke zpětné vazbě. Domnívám se, že v dnešní společnosti je třeba odvahy artikulovat morální hodnoty a naplňovat je. Není to populární a ani marketingově atraktivní.

Čím program Active Citizens Fund přispívá k tomu, aby bylo v české společnosti více odvahy?
Program Active Citizens Fund je zaměřen na podporu aktivního občanství. Být aktivním občanem dnes není samozřejmé, chce to kus odvahy – ptát se, zapojovat se a měnit věci k lepšímu. A my se snažíme těmto lidem odvahu dodat, posílit neziskové organizace, skrze které se mohou realizovat, sdílet své zkušenosti a násobit svou sílu.

Vybavíte si nějaký příběh nebo situaci, při které někdo z vaší organizace (nebo celá organizace) musel projevit odvahu?
S odvahou jsme šli do konsorcia Active Citizens Fund :) Věděli jsme, že to neznamená jen nárůst objemu práce oproti naší dřívější agendě, ale také ochotu měnit věci uvnitř naší organizace. Program hodně ovlivnil naši běžnou činnost, zavedli jsme nové systémy pomáhající nadačním aktivitám a stále čelíme novým výzvám, které nás posouvají dál.

Kdo vás v poslední době zaujal nějakým odvážným společenským činem?
Každý rok jsem fascinovaná příběhy odvážných lidí, kteří jsou nominováni na Cenu Olgy Havlové (jedná se o ocenění osobností, které navzdory svému zdravotnímu znevýhodnění pomáhají ostatním). Nelze nevzpomenout na příběhy dvou posledních laureátek ceny Martiny Půtové a Terezy Nagyové. Martina Půtová se stala obětí trestného činu, při kterém byla rozsáhle popálená a přišla o zrak. Tereza Nagyová zase prodělala závažné onemocnění a musela se naučit žít se stomií. Je obdivuhodné, jak statečně se obě mladé ženy vyrovnaly se svým osudem, dokázaly překonat nejen závažné zdravotní znevýhodnění, ale také čelit velké psychické zátěži. Martina a Tereza se rozhodly svoje zkušenosti předávat dál, otevřeně komunikují o tom, co dennodenně překonávají a nabízejí pomoc dalším lidem, které zasáhl podobný osud.

Celý článek najdete v seriálu ACF Příběhy odvahy.

„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc.“ Olga Havlová
Zelená linka +420 800 111 010 | Telefon: +420 224 216 883 | E-mail: vdv@vdv.cz | Sledujte nás na FACEBOOKu
Podporují nás
Mediální partneři:
Odběr novinek

Zadejte prosím e-mailovou adresu pro zasílání aktuálních informací: