82 let od narození prezidenta Václava Havla

Dne 5. října 1936 se narodil Václavu M. Havlovi a jeho ženě Boženě Václav Havel, pozdější prezident Československa a pak i České republiky. K nedožitým 82. narozeninám Václava Havla sdílíme vzpomínku Jiřiny Auředníkové, příbuzné jeho ženy Olgy Havlové.

Prezidentem byl zvolen po Sametové revoluci v r. 1989 a znovu pak v lednu 1993. „Byl to prezident se srdcem na dlani a  s velkou odvahou se postavit moci. Celý svět na něj vzpomíná vždy s láskou na to, co vše udělal pro náš stát. Byl to muž, kterého si vážil celý svět. Dokázal vždy promlouvat k lidu otevřeně a bez rozdílu. Svět si ho pamatuje jako dramatika, bojovníka za práva, i když byl odsouzen, nesl to statečně. Byl to muž, který vrátil Čechům a Slovákům svobodu. Sice byl panský synek, jak ho lidé stále vidí, ale byl to také dramatik, disident a čestný člověk, který nalil každému čistého vína a říkal vše hlasitě, co si myslí. V tomto byl nezaměnitelný a nehrál falešnou hru. Neuměl to prostě a neuměl říkat ne. Vrátil Česko mezi demokratické země a otevřel národu dveře do celého světa,“ vzpomíná na Václava Havla paní Jiřina Auředníková, příbuzná Olgy Havlové.                    

Václav Havel zemřel 18. 12. 2011 na své chalupě na Hrádečku. „Svět plakal slzy pro prezidenta, který se ničeho nebál. Budeme si tě stále, Václave, připomínat a myslet na to, co jsi vše dokázal a co jsi vykonal pro svůj národ. Nikdy nezapomeneme a budeš stále v srdcích svých občanů, kteří tě  milovali a měli tě rádi,“ uzavírá paní Auředníková.

„Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi nebo je zastihla zákeřná nemoc.“ Olga Havlová
Zelená linka +420 800 111 010 | Telefon: +420 224 216 883 | E-mail: vdv@vdv.cz | Sledujte nás na FACEBOOKu
Podporují nás
Odběr novinek

Zadejte prosím e-mailovou adresu pro zasílání aktuálních informací: